2017 Regional Field Trials

Award Presentations:

Explosive Awards

#2.  262.99      TAVIS HERROD & K9 MIA – PENSACOLA P.D.

#1.  290.34      AARON PETERMAN BLIZZARD & K9 – LAKELAND P.D.

 

Narcotic Awards

Top 3 Indoor (Name/Dept/Score) – 100 Possible (times if tied)

#3. 99.83                       CHRIS WHATMOUGH & K9 FARO – WALTON CO. S.O.

#2. 100.00 / 2.25         DALE HAMPTON & K9 BADGE – LAKE WALES P.D.

#1. 100.00 / 2.05         KRISTIN POND & K9 KAYNE – WALTON CO. S.O.

Top 3 Outdoor (Name/Dept/Score) – 100 Possible (times if tied)

#3. 99.83                       JOHNATHAN DUENAS & K9 AXEL – OKALOOSA CO. S.O.

#2. 100.00 / 2.18         NICK BEARDEN & K9 DUKO – WALTON CO. S.O.

#1. 100.00 / 1.52         JEFF PERKINS & K9 ROGUE – SANTA ROSA CO. S.O.

 

Top 5 Overall (Name/Dept/Score) – 200 Possible

#5. 198.17        DOUGLAS BURGETT & K9 ZURKI – SANTA ROSA CO. S.O.

#4. 198.83       JOHNATHAN DUENAS & K9 AXEL – OKALOOSA CO. S.O.

#3. 199.16        CHRIS WHATMOUGH & K9 FARO – WALTON CO. S.O.

#2. 199.33       JEFF PERKINS & K9 ROGUE – SANTA ROSA CO. S.O.

#1. 199.67        KRISTIN POND & K9 KAYNE – WALTON CO. S.O.

2 MAN DEPARTMENT TEAM (400 Possible)

#3.  397.50       SANTA ROSA CO. S.O. – JEFF PERKINS & K9 ROGUE, DOUGLAS BURGETT & K9 ZURKI

#2.  393.49      WALTON CO. S.O. – NICK BEARDEN & K9 DUKO, STEVE TECTOR & K9 DRAGO

#1.  398.83      WALTON CO. S.O. – KRISTIN POND & K9 KAYNE, CHRIS WHATMOUGH & K9 FARO

2 MAN INTRADEPARTMENT TEAM (400 Possible)

#3. 390.33       CHRIS MANN & K9 ZEUS – SANTA ROSA CO. S.O.

ELLIOTT HOWARD & K9 BADY – OKALOOSA CO. S.O.

#2. 393.50       TOMMY NGUYEN & K9 DOBIES – TARPON SPRINGS P.D.

ARTURO GONZALEZ JR. & K9 RICO – BARTOW P.D.

#1. 396.17       MARSHAL HOLBROOK & K9 IDIGE – SANTA ROSA CO. S.O.

JOHNATHON DUENAS & K9 ZURKI – OKALOOSA CO. S.O.

 

PD1 Individual Categories

 

Top 5 Obedience (Name/Dept/Score) (120 Possible)

#5. 118.67        JASON POTTS & K9 ONYX – ESCAMBIA CO. S.O.

#4. 119.00       CARLOS LIZARRAGA & K9 SABAN – FOLEY P.D.

#3. 119.17        STEPHANIE COLLAZA & K9 NAS – MIAMI P.D.

#2. 119.50       CORY BOWLING & K9 VALOR – LAKELAND P.D.

#1. 119.67        CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

#1. 119.67        DALE HAMPTON & K9 BADGE – LAKE WALES P.D.

Top 5 Agility (Name/Dept/Score) (60 Possible)

#5. 59.17         CORY BOWLING & K9 VALOR – LAKELAND P.D

CARLOS LIZARRAGA & K9 SABAN – FOLEY P.D.

TROY BROWN & K9 DJANGO – ESCAMBIA S.O.

#4.  59.33        JAMES PARSONS & K9 JANNUS – PENSACOLA P.D.

#3.  59.50        RYAN MCLAUGHLIN & K9 AZTOR – LAKELAND P.D.

JEFF BARRETT & K9 ECHO – LAKELAND P.O.

STEPHANIE COLLAZO & K9 NAS – MIAMI P.D.

WAYNE GULSBY & K9 CALEB – ESCAMBIA CO. S.O.

JIMMY REAVES & K9 ALEX – ESCAMBIA CO. S.O.

#2.  59.83        CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

DALE HAMPTON & K9 BADGE – LAKE WALES P.D.

SETH HEADLEY & K9 ODIN – GULF SHORES P.D.

#1.  60.00        JEREMY WILLIAMS & K9 HYDE – LAKELAND P.D.

 

Top 5 Search (Name/Dept/Score) (180 Possible)

#5. 178.99       JEFF BARRETT & K9 ECHO – LAKELAND P.D.

#4. 179.16       COREY TOMBLIN & K9 REMCO – HIGHLAND CO. S.O.

#3. 179.86       JAMES PARSONS & K9 JANNUS – PENSACOLA P.D.

#2. 179.86       CORY BOWLING & K9 VALOR – LAKELAND P.D.

#1. 180.00       ADNNAN ANJUM & K9 ZEUS – MIAMI P.D.

 

Top 5 Criminal Apprehension (Name/Dept/Score) (340 Possible)

#5. 334.16       DALE HAMPTON & K9 BADGE – LAKE WALES P.D.

#4. 334.34       KAYLE ALBRITTON & K9 MICO – HIGHLAND CO. S.O.

STEPHANIE COLLAZO & K9 NAS – MIAMI P.D.

#3. 335.84       CORY BOWLING & K9 VALOR – LAKELAND P.D.

#2. 336.67       CARLOS LIZARRAGA & K9 SABAN – FOLEY P.D.

#1. 340.00       CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

 

PD1 Awards

Susan Rogers Top Dual Team Award (Name/Dept/Score)  (900 Possible)

876.33 – ARTURO GONZALEZ JR. & K9 RICO – BARTOW P.D.

Roy Parker Top Novice Team Award (Name/Dept/Score)

686.18 – STEPHANIE COLLAZO & K9 NAS – MIAMI P.D.

Fred Wheeler Top Obedience/Apprehension Award (Name/Dept/Score) (460 Possible)

459.67 – CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

Ron Bowling Top Dog Award (Name/Dept/Score) (700 Possible)

696.00 – CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

 

Team Categories

Top 3 -2man Intradepartmental Team (Names, Dept. & Total Score) (1400 Possible)

#2 1,217.18     TONY LOPEZ & K9 WIL – LAKE ALFRED P.D.

TOMMY NEGUYEN & K9 DOBIES – TARPON SPRINGS P.D.

#1 1,340.66     DALE HAMPTON & K9 BADGE – LAKE WALES P.D.

ARTURO GONZALEZ, JR. & K9 RICO – BARTOW P.D.

Top 3-2 man Department Team (Name, Dept. & Total Score) (1400 Possible)

#3 1,290.34     ESCAMBIA CO. S.O.       JIMMY REAVES & K9 ALEC

STEPHANIE CASSIDY & K9 KAISER

#2 1,328.82     GULF SHORES P.D.        SETH HEADLEY & K9 ODIN

SHAWN ANDRES & K9 TAZ

#1 1,339.35     FOLEY P.D.                        CARLOS LIZARRAGA & K9 SABAN

DANEL HUDSON & K9 TITAN

Top 3- 4man Department Team – The Matt Williams & K9 DiOGi Award

Names, Dept, Total Score (2800 Possible)

#3 2,698.34     MIAMI P.D.          STEPHANIE COLLAZO & K9 NAS

ADNNAN ANJUM & K9 ZEUS

JOHN MARIN & K9 REX

ALBERTO PAREZ & K9 BOSS

#2 2,700.49     LAKELAND P.D.    VIRGIL CARDIN & K9 SCOTTY

JEREMY WILLIAMS & K9 HYDE

TRAVIS MILLER & K9 HUNTER

RYAN BACK & K9 SMOKE

#1 2,727.15     LAKELAND P.D.      JEFF BARRETT & K9 ECHO

CORY BOWLING & K9 VALOR

CHAD WHITAKER & K9 NOX

RYAN MCLAUGHLIN & K9 AZTOR

PD1 Certifiers

Top 20 Overall   (700 Possible)

1          696.00   CHAD WHITAKER & K9 NOX – LAKELAND P.D.

2          694.34   CORY BOWLING & K9 VALOR – LAKELAND P.D.

3          686.18   STEPHANIE COLLAZO & K9 NAS – MIAMI P.D.

4          684.18   KYLE ALBRITTON & K9 MICO – HIGHLAND COUNTY S.O.

5          683.83   ALBERTO PEREZ & K9 BOSS – MIAMI P.D.

6          682.66   JEREMY WILLIAMS & K9 HYDE – LAKELAND P.D.

7          679.50   ARTURO GONZALEZ JR & K9 RICO – BARTOW P.D.

8          678.48   JEFF BARRETT & K9 ECHO – LAKELAND P.D.

9          677.67   TRAVIS MILLER & K9 HUNTER – LAKELAND P.D.

10        673.84   DANIEL HUDSON & K9 TITAN – FOLEY P.D.

11        673.83   RYAN BACK & K9 SMOKE – LAKELAND P.D.

12        672.50   CHRIS COLLIER & K9 BARO – ESCAMBIA COUNTY S.O.

13        670.01   MELISSA HARRIS & K9 KOJO – PENSACOLA P.D.

14        669.33   JONATHAN ROGERS & K9 AXEL – ESCAMBIA COUNTY S.O.

15        669.33   JOHN MARIN & K9 REX – MIAMI P.D.

16        667.50   CHAD WALKER & K9 DUTCH – NORTH PORT P.D

17        666.99   SETH HEADLEY & K9 ODIN – GULF SHORES P.D.

18        666.33   VIRGIL CARDIN & K9 SCOTTY – LAKELAND P.D.

19        665.51   CARLOS LIZARRAGA & K9 SABAN – FOLEY P.D.

20        665.33   JEFF PERKINS & K9 ROGUE – SANTA ROSA COUNTY S.O.

2016 Regional Field Trials

USPCA Region 1 Patrol Dog Results

Hosted by Walton County Sheriff’s Office

 

OBEDIENCE (120 possible)

Place Handler Dog Dept. Score
1 Cory Bowling Valor Lakeland Police Dept      119.67
2 Chad Whitaker Nox Lakeland Police Dept      119.50
3 Clay Smith Narco Santo Rosa County S. O.      119.17
4 Jeffrey Clement Badger Pinellas County S. O. 117.83
5 Kyle Albritton Mico Highlands County S. O. 117.50
5 Carlos Lizarraga Saban Foley Police Dept.      117.50

 

 

AGILITY (60 possible)

Place Handler Dog Dept. Score
1 Chad Whitaker Nox Lakeland Police Dept        59.50
1 Cory Bowling Valor Lakeland Police Dept        59.50
2 Wayne Gulsby Caleb Escambia County S.O.        59.33
2 James Parsons Jannus Pensacola Police Dept        59.33
3 Jeff Barrett Echo Lakeland Police Dept        59.17
4 Melissa Harris Kojo Pensacola Police Dept        59.00
5 Jeremy Williams Hyde Lakeland Police Dept        58.83

 

 

TOTAL SEARCH (180 possible)

Place Handler Dog Dept. Score
1 Keith Bush Tomy North Port Police Dept.     180.00
2 Clay Smith Narco Santa Rosa County S. O.     179.67
3 Chad Whitaker Nox Lakeland Police Dept. 179.66
4 Wayne Gulsby Caleb Pensacola Police Dept. 179.00
5 Melissa Harris Kojo Pensacola Police Dept. 178.67

 

 

TOTAL CRIMINAL APPREHENSION (340 possible)

Place Handler Dog Dept. Total CA
1 Chad Whitaker Nox Lakeland Police Dept     340.00
2 Daniel Hudson Titan Foley Police Dept.     335.34
3 Virgil Cardin Scotty Lakeland Police Dept     334.50
4 Keith Bush Tomy North Port Police Dept.     334.34
5 Edward Eslinger Forg Okaloosa County S.O.     334.00

 

OVERALL TOP 20 (700 possible)

 

Place Handler Dog Dept. Grand Total
1 Chad Whitaker Nox Lakeland Police Dept         698.66
2 Keith Bush Tomy North Port Police Dept.         689.18
3 Clay Smith Narco Santo Rosa County S. O.         685.84
4 Carlos Lizarraga Saban Foley Police Dept.         680.34
5 Daniel Hudson Titan Foley Police Dept.         680.17
6 Michelle Smith Hasj Bartow Police Dept.         678.50
7 Jeff Barrett Echo Lakeland Police Dept         673.17
8 Virgil Cardin Scotty Lakeland Police Dept         670.00
9 Harry Barraclough Zuul Pensacola Police Dept         668.34
10 Wayne Gulsby Caleb Escambia County S.O.         668.33
11 Juan A Lopez Wil Lake Alfred Police Dept.         667.34
12 Tye Thompson Tiberius Lakeland Police Dept         667.01
13 Dale Hampton Badge Lake Wales Police Dept.         666.83
14 Anthony LoRusso Mars Pinellas County S.O.         666.33
15 Jeremy Williams Hyde Lakeland Police Dept         665.82
16 Matthew Aitken Bosco Pinellas County S.O.         665.67
17 Lee Coel Spirit Punta Gorda Police Dept.         662.50
18 Cody Long Nero North Port Police Dept.         660.00
19 Micheal Burleson Figo Pensacola Police Dept         659.83
20 Edward Eslinger Forg Okaloosa County S.O.         657.00

 

FOUR MAN DEPARTMENTAL TEAMS

1st Place:       Lakeland Police Department  (Matt Williams and K9 DiOGi Award)

Chad Whitaker K9 Nox

Cory Bowling K9 Valor

Jeff Barrett K9 Echo

Tye Thompson K9 Tiberius

2nd Place:      Lakeland Police Department

Ryan Back K9 Remy

Virgil Cardin K9 Scotty

Jeremy Williams K9 Hyde

Ryan McLaughlin K9 Aztor

3rd Place:       Escambia County S. O.

Chris Collier K9 Baro

Jason Land K9 Edo

Wayne Gulsby K9 Caleb

Jason Potts K9 Onyx

 

TWO MAN DEPARTMENTAL TEAMS

1ST Place:      Foley Police Department

Daniel Hudson K9 Titan

Carlos Lizarraga K9 Saban

2nd Place:      North Port Police Department

Keith Bush K9 Tomy

Cody Long K9 Nero

3rd Place:       Santa Rosa County S. O.

Jeff Perkins K9 Rogue

Clay Smith K9 Narco

TWO MAN INTRA-DEPARTMENTAL TEAMS

1st Place:       Dale Hampton K9 Badge   Lake Wales Police Dept.

Michelle Smith K9 Hoss     Bartow Police Dept.

2nd Place:      Kyle Albritton K9 Mico         Highlands County S. O.

Lee Coel K9 Spirit                Punta Gorda Police Dept.

3rd Place:       Christopher Mann K9 Zeus                       Santa Rosa County S. O.

Patrick Kelly K9 Nashoba              Pensacola Police Dept.

RON BOWLING “TOP DOG” AWARD

(Highest Overall PD1 Score)

Officer Chad Whitaker and K9 Nox Lakeland Police Dept.

 

 

ROY PARKER TOP NOVICE AWARD

(Highest Scoring Novice Canine Team)

Officer Daniel Hudson and K9 Titan Foley Police Dept.

 

SUSAN ROGERS TOP DUAL TEAM

(Highest Overall Detector and Patrol Scores)

Officer Tony Lopez and K9 Wil Lake Alfred Police Dept.

 

 

FRED WHEELER AWARD

(Top Obedience and Criminal Apprehension Combined Scores)

 

Officer Chad Whitaker and K9 Nox Lakeland Police Dept.

USPCA Region 1 Narcotics Detector Results

Narcotic Indoor (100 possible)

Place Handler Dog Dept. Time Score
1 Chris Whatmough Faro Walton County S.O. 03:54         100.00
2 Thanh Nguyen Dobies Tarpon Springs P.D. 02:26          99.67
3 Juan Lopez Wil Lake Alfred P.D. 05:20          95.33
4 Marshall Holbrook Idgie Santa Rosa County S.O 06:46          65.00
5 Kristin Pond Kayne Walton County S.O. 01:57          63.00

Narcotic Outdoor (100 possible)

Place Handler Dog Dept. Time Score
1 Sterling Eslinger Forg Okaloosa County S.O 01:40     100.00
2 Kristin Pond Kayne Walton County S.O. 02:43     100.00
3 Chris Whatmough Faro Walton County S.O. 02:25      99.67
4 Lee Coel Spirit Punta Gorda P.D. 03:11      99.33
5 Charles Pettis Astor Fort Walton Beach P.D. 02:15      99.00

Overall Narcotic Totals (200 possible)

Place Handler Dog Dept. Total Time Score
1 Chris Whatmough Faro Walton County S.O. 06:19       199.67
2 Thanh Nguyen Dobies Tarpon Springs P.D. 04:41       197.67
3 Juan Lopez Wil Lake Alfred P.D. 07:58       189.66
4 Kristin Pond Kayne Walton County S.O. 04:40       163.00
5 Sterling Eslinger Forg Okaloosa County S.O 06:25       163.00

USPCA Region 1 Explosive Detector Results

 

Explosives Indoor (100 possible)

Place Handler Dog Dept. Time Score
1 Tye Thompson Tiberius Lakeland P.D. 07:20          82.33

Explosives Outdoor (100 possible)

Place Handler Dog Dept. Time Score
1 Tye Thompson Tiberius Lakeland P.D. 0003:20      97.00

Explosives Packages (100 possible)

Place Handler Dog Dept. Time Score
1 Tye Thompson Tiberius Lakeland P.D. 02:33      65.00

Explosives Total Search (300 possible)

Place Handler Dog Dept. Total Time Score
1 Tye Thompson Tiberius Lakeland P.D.       244.33

Minutes Archive

  • 1
  • 1
  • 1